Program „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 r. zostanie rozszerzony na każde dziecko w rodzinie. Świadczenie będzie przysługiwało bez kryterium dochodowego zarówno na pierwsze, jak i na kolejne dzieci w rodzinie do czasu ukończenia przez nie 18-go roku życia.
Dzięki zmianom zapowiedzianym w tzw. Nowej Piątce PiS świadczenie „500+” otrzyma ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce, czyli prawie dwa razy więcej osób niż do tej pory. Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
W 2019 r. – tak jak do tej pory – wnioski można składać w dwojaki sposób:
– od 1 lipca poprzez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia,
– od 1 sierpnia drogą tradycyjną podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową. Zmiany w tym zakresie czekają nas dopiero w roku 2020.
Warto pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego, rodzic dziecka musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku (bez wyrównania).
Wypłata świadczenia nastąpi do końca października 2019 r. jeżeli wniosek został złożony w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 r. W przypadku, gdy wniosek złożony był w kolejnych miesiącach, przyznanie świadczenia oraz jego wypłata nastąpi w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.
W związku ze zniesieniem kryteriów, wnioskujący nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a jedynie rodzinną.
Znowelizowana ustawa zakłada również wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu (liczonego od dnia urodzenia dziecka) na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Do tej pory rodzice dzieci mieli na to 1 miesiąc.
Wprowadzono rozwiązanie pozwalające na zachowanie ciągłości świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci wnioskującego rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Dotychczas świadczenie to wygasało, gdyż traktowane było jako świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.